Żyjemy w czasach, w których nawet za przyzwoitą pensję trzeba czasem zadowolić się mieszkaniem na planie otwartym, w niezbyt dużym mieszkaniu, chyba że chce się żywić makaronem instant. Jak w przypadku wszystkiego, lub prawie wszystkiego, rozmiar nie ma znaczenia, liczy się to, co się z nim zrobi. W przypadku małego mieszkania chodzi o to, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, kolory, światło, rodzaj mebli itd.
Myślenie wzwyż, a nie wszerz.
Wykorzystaj każdą pustą ścianę, ustawiając na niej lekki mebel, który będzie obejmował ją z boku na bok i od podłogi do sufitu, zawsze wybierając jasne kolory, które odbijają światło. W ten sposób zyskasz na przestrzeni, ale nie będziesz jej zajmował wizualnie. Lub jeśli wolisz pojedyncze półki umieszczone symetrycznie na ścianie.
Jasne meble.
Światło i szkło to dwie podstawowe zasady urządzania przytulnego mieszkania. Szkło przepuszcza światło, a w połączeniu z jasnymi kolorami sprawia wrażenie, jakby meble w ogóle nie zajmowały miejsca. Lampy wykonane z tkaniny są idealne do nadania przestronności, ponieważ nie ograniczają przepływu światła, choć bardzo przydatne mogą być również kinkiety, bulaje, a nawet taśmy LED. W przypadku stolików kawowych, jeśli nie lubisz szklanych, możesz poszukać takiego, który jest niewielkich rozmiarów, ale nie traci na funkcjonalności.
Inteligentne rozplanowanie.
Przede wszystkim należy pamiętać, że duże meble powinny być zawsze ustawiane przy ścianie, ponieważ np. ustawienie sofy na środku pokoju zajęłoby dużo miejsca. Jeśli masz dużo gości, lepsza od dwóch sof jest sofa i fotel, a nawet poręczny stołek z tkaniny.
Oświetlenie.
Nigdy nie stawiaj mebli naprzeciwko okien, ponieważ blokują one dostęp światła do mieszkania, przez co staje się ono optycznie ciemniejsze i mniejsze. Dobrym sposobem na optymalne wykorzystanie przestrzeni jest umieszczenie niskiego mebla w dolnej części okna, co pozwoli zaoszczędzić miejsce i nie zabierze go innym niezbędnym przedmiotom.
Drzwi – ale po co?
Jeśli Twoje mieszkanie nie ma otwartego planu i składa się z różnych pomieszczeń, możesz rozważyć pozbycie się drzwi, które je oddzielają, na przykład usunąć drzwi kuchenne, pozostawiając ramę, tak aby przejście z salonu do kuchni było bardziej przejrzyste, co nada głębię Twojemu mieszkaniu.
Mniej znaczy więcej.
To normalne, że na półce stoją książki, zdjęcia i tak dalej, ale unikaj tego w niskich stolikach lub niskich meblach, ogranicz się do kilku ozdób i niewiele więcej. To samo dotyczy ścian — lepiej mieć kilka ładnych zdjęć niż dwadzieścia, jak to się mówi: mniej znaczy więcej. Jeśli jednak jesteś typem osoby, która kupuje czasopisma i tym podobne, możesz wyrobić sobie nawyk korzystania ze stojaków lub koszy na czasopisma, aby utrzymać porządek w domu.
Wybieraj kolory, które nadają głębię.
Oczywiste jest, że biel nadaje przestronności mieszkaniom i pokojom, ale biel może być nudna, więc jeśli jesteś jednym z tych, którzy chcą nadać swojemu mieszkaniu odrobinę koloru, możesz zdecydować się na jasne kolory, takie jak odcienie piasku, jasne szarości, kolory „dziecięce” itp. Jednym z trików jest pomalowanie jednej ściany na ciemniejszy odcień niż reszta, aby nadać jej dynamizmu, lub pomalowanie białych sufitów na jasne ściany.
Udrożnienie przejść.
Radzimy to zrobić nie tylko po to, aby się o wszystko nie potykać, ale także dlatego, że czasami wpadamy w pułapkę myślenia, że stoliki boczne nie zajmują dużo miejsca, a potem okazuje się, że w całym domu jest ich pełno i pożerają przestrzeń. Unikaj też lamp podłogowych, lepsza jest lampa stołowa, a ponadto nalegamy, abyś wybrał rolety zamiast zasłon.
Ujednolicenie przestrzeni.
Jeśli w całym mieszkaniu jest taka sama podłoga, nadaje to podłodze ciągłość, efekt ten można również uzyskać, malując ściany w całym mieszkaniu na ten sam kolor, do oddzielenia przestrzeni możemy użyć np. dywanów.
Kolory dekoracji.
Każdy z nas ma oczywiście swój własny gust, ale ten ostatni punkt poświęcimy na doradzenie Ci, jakie kolory powinieneś wybrać, na przykład do obicia kanapy, poduszek, obrusów, koców itp. Perłowa szarość, lub beż to kolory, które sprawdzają się i optycznie powiększają mieszkanie, choć można nadać mu osobowość za pomocą intensywnych kolorów lub nadruków — mówimy tu o poduszce, lampie stołowej, a nawet podkładce na stół czy żaluzjach.
Jesteśmy pewni, że jeśli zastosujesz się do tych dziesięciu wskazówek, osiągniesz znacznie więcej ze swojego małego mieszkania.
Jeśli spojrzymy na ogłoszenia wynajmu mieszkań, to można dojść do wniosku, że Polacy są w tej sztuce mistrzami 😀