Każdy budynek musi posiadać solidny dach. To element, który stabilizuje konstrukcję oraz zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jest także barierą dla ciepła, które ma ogrzewać domowników. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych, które pozwalają na pokrycie dachu z różnymi skutkami.
Dlaczego dach ma tak duże znaczenie?
Dach to jeden z kluczowych elementów każdej konstrukcji mieszkalnej i większości użytkowych. Od jakości wykonania dachu i wykorzystanych materiałów zależy trwałość konstrukcji, a także poziom ochrony, którą będzie ona zapewniała. W przypadku budownictwa mieszkalnego duże znaczenie ma nie tylko funkcjonalność, ale też wygląd dachu – to właśnie ten element jest doskonale widoczny z daleka. Odpowiednio dobrana kolorystyka oraz materiał potrafią całkowicie odmienić wygląd budynku.
Jakie rodzaje pokrycia dachowego są popularne?
Jeżdżąc po polskich miastach i wsiach, najczęściej można zobaczyć domy pokryte blachodachówką. Materiał ten jest bardzo popularny, ponieważ nie jest drogi, a jego trwałość liczona jest w dekadach. Pokrycie dachu blachodachówką nie zapewnia wysokiej izolacji akustycznej. Alternatywnym rozwiązaniem może być dachówka ceramiczna lub bitumiczna. Szeroki wybór różnych materiałów na dach można znaleźć na https://dachserwis.com/. Warto dobrze przemyśleć wybór materiału.
Do wykonania pokrycia dachu warto zatrudnić wykwalifikowanych dekarzy. W ten sposób można efektywnie zapobiec różnego rodzaju problemom, takim jak przeciekanie dachu lub zerwanie pokrycia przez wichurę. Coraz bardziej popularne są także płyty warstwowe, które wykonane są ze stali i piany poliuretanowej. Materiał ten nie wymaga dodatkowych warstw izolacyjnych, chociaż jego estetyka nie jest najlepsza.
Wpływ pokrycia dachu na termoizolację
Zależnie od tego, na jaki materiał się postawi, trzeba wybrać odpowiednie rozwiązanie w kwestii izolacji termicznej. Ciepłe powietrze unosi się do góry, dlatego dach musi stanowić na niego barierę trudną do przebycia. W przypadku blachodachówki warstwa izolacji musi być gruba. Można w tym celu wykorzystać na przykład pianę poliuretanową lub wełnę mineralną. Dachówka sama w sobie posiada lepsze właściwości izolacyjne, dlatego można pozwolić sobie na cieńszą warstwę.
Planując budowę domu, warto jak najszybciej zaplanować, jakiego rodzaju pokrycie dachowe zostanie na nim zastosowane. W ten sposób można przystosować inne elementy, takie jak izolacja termiczna. Pozwala to zoptymalizować koszty i skrócić czas oczekiwania na materiały budowlane.