Stosowane współcześnie kominki można podzielić według budowy, stosowanego paliwa, sposobu rozprowadzania ciepła oraz umieszczenia w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania. Często stosuje się kominki, które mają za zadanie uzupełniać działanie instalacji centralnego ogrzewania. Sprawdza się to w dużych pomieszczeniach i budynkach o niskim poziomie izolacji termicznej.
Kominek – dodatkowe źródło ogrzewania
Pomieszczenie, w którym zostanie postawiony kominek, musi spełniać odpowiednie normy dotyczące wentylacji oraz kubatury. Kominki wolnostojące są odpowiednim rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zapewnić sobie dodatkowe ogrzewanie w pomieszczeniu bez poważnej ingerencji w ściany – wystarczy zaledwie doprowadzić rurę do otworu w kominie. Kominek tego typu przeważnie opalany jest drewnem. Musi ono posiadać odpowiednio niski poziom wilgotności. Najlepiej sprawdzi się drewno sezonowane. We wnętrzu kominka wolnostojącego znajdują się odpowiednie materiały, które cechują się tym, iż mogą długo przechowywać w sobie energię cieplną. Dzięki temu ogrzewanie pomieszczenia jest efektywniejsze, a ciepło oddawane jest nawet po zgaśnięciu płomienia,
Zalety kominków wolnostojących
Największą zaletą kominka wolnostojącego jest dowolność, z jaką można go ustawić. W ten sposób można zaaranżować pomieszczenie o nietypowej kubaturze. Podczas montażu kominka wolnostojącego nie ma potrzeby wykonywania szeroko zakrojonych prac remontowych. Kominek można ustawić w taki sposób, żeby oddawał ciepło w kilku kierunkach. W ofercie https://www.komineo.pl/ znaleźć można wysokiej jakości kominki wykonane z odpornej na działanie wysokich temperatur stali. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować wygląd kominka do stylizacji wnętrza. Stalowe okucia mogą bowiem prezentować proste lub zdobione formy.
Co warto wiedzieć przed zakupem kominka?
Chociaż preferowanym paliwem do kominków jest drewno, można spotkać się także z modelami na gaz, węgiel lub pellet. Istotne jest to, żeby odpowiednio dobrać paliwo i dopasować do niego przewód kominowy. Podczas spalania się paliwa wydziela się kondensat, który może być szkodliwy dla kominów murowanych. Wolnostojący kominek na drewno jest prosty w obsłudze, ale wymaga odpowiedniego podejścia w kwestii magazynowania paliwa. Warto więc wcześniej przemyśleć tę kwestię i wyznaczyć przestrzeń, w której będzie się składowało drewno. Powinno być ono przygotowane w taki sposób, żeby mieściło się w palenisku. Rozpalanie w kominku wymaga mniejszych kawałków drewna.