Przekonanie o tym, że urządzenia domowe zasilane gazem stwarzają niebezpieczeństwo ma swoje uzasadnienie. Media co jakiś czas donoszą o niefortunnym wybuchu gazu w blokach mieszkalnych czy domach jednorodzinnych. Nie masz jednak powodów do zmartwień, jeśli twoja instalacja gazowa została wykonana fachowo i odpowiedzialnie. Korzyści z takiego odczujesz pod warunkiem, że system zamontowano prawidłowo, a ty korzystasz z niego według wskazań.
Instalacja gazowa a niezbędne formalności
Jeśli planujesz w swoim domu ogrzewanie na gaz, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zanim uzyskasz pozwolenie na tego typu instalację, razem ze specjalistą stwórz jej plan oraz projekt. Tego etapu nie da się pominąć – wszystko w imię bezpieczeństwa! Jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, cena instalacji obejmuje nie tylko samo osprzętowanie, ale właśnie szczegółową dokumentację z nim związaną.
Projekt instalacji grzewczej na gaz powinna stworzyć osoba ze stosownymi uprawnieniami. Tylko taki wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie. Musi zawierać takie elementy, jak:
- plan przyłącza gazowego;
- lokalizację szafki gazowej;
- schemat rozprowadzenia instalacji;
- układ przewodów.
Po zainstalowaniu każda instalacja LPG musi zostać sprawdzona pod względem szczelności. Kontrolę nadzoruje zwykle kierownik budowy i odbiorca gazu.
Ogrzewanie gazowe – cena instalacji zależy od lokalizacji i materiału
Cena projektu technicznego instalacji waha się zwykle między 500 a 1200 zł. Skąd takie duże wahania? To zależy od wielkości i stopnia skomplikowania układu, a tym samym projektu. Poza projektem płaci się także za:
- usługi geodezyjne;
- montaż szafki gazowej;
- odbiór przyłącza gazowego;
- przyłączenie do sieci gazowej.
Zanim gaz zacznie ogrzewać dom…
Aby instalacja gazowa zaczęła działać, musisz podpisać umowę z wybranym dostawcą gazu. Firma zamontuje następnie gazomierz i wskaże termin rozpoczęcia dostawy. Zweryfikuje także wszystkie dokumenty niezbędne do zachowania bezpieczeństwa w domu, a więc:
- pozwolenie na korzystanie z instalacji LPG;
- projekt wykonanej instalacji gazowej;
- protokół z odbioru technicznego oraz próby szczelności instalacji gazowych;
- oświadczenie kierownika budowy o przeprowadzeniu prac zgodnie z zatwierdzonym projektem domu;
- protokół odbioru kominiarskiego przewodów wentylacyjnych i przewodów kominowych.
W przypadku ogrzewania gazowego cena instalacji nie zawsze jest czynnikiem decydującym o jej budowie w domu. Planując ogrzewanie gazem, musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na zaangażowanie wielu sił i środków na doprowadzenie wszczętej procedury do szczęśliwego końca. Warto brać pod uwagę nowoczesne rozwiązania instalacyjne, gwarantujące trwałość, szczelność i solidność całego układu.